A Föld napja apropóján

Április 22-én 54. alkalommal ünnepeltük a világ (és 34. alkalommal a hazai) Föld napját. 2016 óta ezen a napon kezdődik az iskolákban a Fenntarthatósági témahét, melynek idén kiemelt témái a levegő és élővilága, a szabadidő, a körforgásos gazdaság, a hulladék és tudatos fogyasztás. A témahét célja a fenntarthatóság üzenetének elterjesztése iskolai keretek között, hogy a szemléletváltozásra legfogékonyabbak, vagyis a gyerekek, fiatalok is megismerjék a fenntarthatóság jelentőségét. A „gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan” mottót követve iskolánkból a 8.A osztály csatlakozott a témahétre időzített TeSzedd országos önkéntes szemétgyűjtő kampányhoz.

A rossz időjárás miatt a szemétszedésre csak április 29-én tudtunk sort keríteni. Reggel, az 1. órában (ami a 8.A osztály tanulóinak lyukasóra) tulajdonképpen még aludhattunk is volna, ehelyett azonban 33 vidám padawan gyűlt össze, hogy iskolánk körül egy kicsit szebbé tegye a környezetet. Szemétgyűjtő csipeszekkel felszerelkezve mindössze 30 perc leforgása alatt sok-sok hatalmas szemeteszsákot töltöttek meg a diákok, összességében 26 kg szeméttől mentesítve a a közeli buszmegállókat, a piac környékét, a Plaza autóparkolóit és a tízemeletes házak aprócska parkjait. Mindeközben érdekes tapasztalatokat szerezhettek az utca emberének környezettudatosságáról, és egészen különleges szemeteket is találhattak (a szobai hőmérőtől kezdve az injekciós tűkön keresztül az (egykor) izgalmas ruhadarabokig). Volt járókelő, aki megállította és dicsérő szavakkal illette a diákokat, de ettől függetlenül is tudtuk-éreztük, hogy lehetőségünk adódott tényleg tenni valamit – a Jedlik nevében – környezetünkért.

 

Köszönet illeti a 8.A diákjait!